Jak wygląda procedura rejestracji firmy w Czechach?

Wraz z Nowym Rokiem wielu przedsiębiorców zobowiązanych będzie płacić wyższe podatki i składki ZUS, dlatego rozważają oni rejestrację firmy w Czechach. Sama procedura rejestracyjna nie jest skomplikowana, jednak aby legalnie prowadzić działalność w tym kraju, należy dopełnić jej w każdym aspekcie.

Kiedy warto założyć firmę w Czechach?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach w ogólnych opiniach, z jakimi często spotykają się przedsiębiorcy, jest znacznie prostsze niż w Polsce. Warto zwrócić uwagę na to, że czeski system podatkowy nie zawsze jest przyjaźniejszy pod kątem stawek podatku, ale przedsiębiorcy cenią sobie to, że przepisy są znacznie łatwiejsze w interpretacji. Zniechęceni ciągłymi zmianami w polskim systemie podatkowym, chętnie rejestrują firmę w Czechach. Niemniej jednak to nie jedyny powód. Coraz więcej przedsiębiorców szuka nowych rynków zbytu, inni muszą zarejestrować się do celów czeskiego VAT, aby legalnie prowadzić sprzedaż produktów czy usług. W obszarach przygranicznych ludność często zatrudniona jest w czeskich firmach, przy czym z ich punktu widzenia korzystniejsze może być prowadzenie firmy (a właściwie samozatrudnienie), niż zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Każdy przypadek ma swoją specyfikę, wymagając tym samym indywidualnego podejścia.

Jak złożyć firmę w Czechach?

Procedura założenia firmy w Czechach została uproszczona do minimum, co w oczach przedsiębiorców stanowi kolejną zaletę. Aby zarejestrować firmę, należy posiadać dowód osobisty, wypełnić zgłoszenie rejestracyjne oraz przedstawić dokumenty, takie jak zaświadczenie o niekaralności z kraju macierzystego lub zaświadczenie o tytule własności lub prawa do lokalu, w którym będzie zarejestrowana działalność. Co istotne, firma musi posiadać czeski adres, nawet jeśli w rzeczywistości przedsiębiorca nie będzie zamieszkiwał ani prowadził bieżących spraw firmowych na terenie kraju. Aby firma mogła funkcjonować zgodnie z przepisami, konieczna jest rejestracja w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej lub w punkcie Czech Point, u administratora podatkowego (Urząd Skarbowy) oraz rejestracja w Okręgowym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (OSSZ). Jeśli myśl o wypełnianiu wszystkich formalności jest przytłaczająca, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, np. https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/, który podpowie w jaki sposób, zgodnie z przepisami prawnymi, zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę.

Kiedy jest najlepszy moment, aby założyć firmę w Czechach?

Założenie firmy w Czechach możliwe jest w każdym momencie. Przedsiębiorca w dowolnej chwili może złożyć wniosek, ale jednocześnie od tego czasu będzie zobowiązany postępować zgodnie z czeskimi przepisami na przykład w zakresie opłacania składek czy podatków. Warto więc wybrać stosowny dla siebie moment, tak aby uniknąć podwójnego obciążenia ze strony polskiego i czeskiego fiskusa. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy rozważają zmianę rezydencji podatkowej na czeską, a obecnie prowadzą działalność w Polsce. Kwestia założenia firmy poza granicami kraju wydaje się prosta, ale w rzeczywistości wymaga odpowiedzialnego podejścia. Należy skupić się przede wszystkim na sprawach formalnych, ale też zastanowić się, czy prowadzenie firmy w Czechach będzie dobrym rozwiązaniem. Czasami rejestracja jest konieczna, na przykład wtedy, gdy przedsiębiorca chce wejść na rynek czeski i sprawnie się po nim poruszać, a czasami rejestracja podyktowana jest wyłącznie względami podatkowymi. W każdym przypadku warto skorzystać z pomocy ekspertów.