Jak wygląda praca przy wykładaniu towaru w supermarkecie?

Na przestrzeni ostatnich lat możemy obserwować, że w Polsce rynek sklepów spożywczych bardzo się zmienił. Dominują na nim duże sklepy wielkopowierzchniowe, które mają w ofercie bardzo szeroki asortyment. Sklepy te codziennie otwarte są przez długie godziny i odwiedzane są przez tysiące klientów. Wszystko to sprawia, że na bieżąco trzeba uzupełniać towar na półkach a zadaniem tym zajmuje się co najmniej kilka osób. Bardzo często możemy znaleźć w Internecie ogłoszenia o wolnych posadach na stanowisku wykładanie towaru w supermarkecie. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, jak wygląda taka praca.

Na czym polega praca przy wykładaniu towaru w supermarkecie?

Na wstępie warto podkreślić, że jest to praca w systemie zmianowym, gdzie mogą występować także zmiany nocne. Obowiązkowa jest także praca w soboty, gdy w marketach jest największy ruch. Zazwyczaj jedna zmiana trwa osiem godzin a pracownikowi przysługuje jedna krótka przerwa śniadaniowa. W charakterze osoby dokładającej towar można pracować będąc pracownikiem stałym albo przysyłanym na zastępstwo, z agencji pośrednictwa pracy. Tego typu pracę mogą wykonywać pełnoletnie osoby w różnym wieku. Zdecydowanie najczęściej towar dokładają panie, jednak i panowie mogą sprawdzić się przy tym zajęciu. 

Jakie trudności występują przy dokładaniu towaru?

Praca jako taka nie jest trudna, jednak wiele osób ocenia ja jako ciężką. Towary układane na półki znajdują się w zbiorczych kartonach a po ich otwarciu pozostają na tekturowych tackach. Ten system układania sprawia, że zawsze trzeba podnosić towary stosunkowo ciężkie. Pracownik zwykle otrzymuje do rozładowania jedną dużą paletę, na której znajduje się cały mix towarów. Produkty przekłada się na wózki, dbając o to, aby ułożone były one tematycznie. Służy to temu, aby pracownik nie pokonywał niepotrzebnie dużych odległości. Jednocześnie trzeba dobrze się orientować, co do lokalizacji poszczególnych artykułów. Układając towary na półki należy być ostrożnym i uważać by nie zbić na przykład słoików czy nie strącić puszek. Każdy towar musi znaleźć się w ściśle określonym miejscu, trzeba więc dokładnie sprawdzać etykiety cenowe. Zanim pracownik ułoży towar powinien zdjąć towaru już obecny, gdyż obowiązuje go zasada układania jak najdalej towarów świeżych, natomiast te z krótką datą przydatności do spożycia mają być w zasięgu ręki klienta. W czasie wykładania towaru nieustannie powstają duże ilości odpadów tekturowych. Trzeba je gromadzić, przewozić na zaplecze i wkładać do maszyny, która służy do ich zgniatania. Oprócz tego pracownicy wykładający towar mają za zadanie służyć informacją i pomocą klientom supermarketu. 

Praca przy wykładaniu towaru w supermarkecie nie jest trudna jednak wymaga dobrej organizacji, zręczności i współpracy z innymi pracownikami w sklepie. Tego typu posada to dobry sposób na to, by dorabiać sobie pieniądze na przykład w wakacje czy w czasie studiów. 

One thought on “Jak wygląda praca przy wykładaniu towaru w supermarkecie?

Dodaj komentarz