Stłuczka lub wypadek za granicą — co warto wiedzieć, aby nie skomplikować bardziej swojego życia?

Wyjazd za granicę zazwyczaj niesie ze sobą wiele dobrego, wiele emocji, a także doświadczeń i przeżyć. Jednak czasem dochodzi też do bardziej kłopotliwych sytuacji. Za granicą nawet standardowa stłuczka może urosnąć do rangi niebywale stresującego i poważnego problemu. Dzieje się tak, ponieważ zwykle nie znamy języka, albo po prostu nie wiemy, jakie przepisy w danym kraju obowiązują. Może zdarzyć się też tak, że w tym całym stresie podpiszemy bezmyślnie dokumenty, których cień będzie nas ścigał długie miesiące czy lata, nawet po powrocie do kraju. Sprawdź więc, co warto wiedzieć o wypadku samochodowym, np. w Austrii i jak się zabezpieczyć, aby wyszło z tego jak najmniej przykrych konsekwencji.

Wypadek samochodem w Austrii — jak postępować?

Zastanawiasz się, jak postępować po stłuczce? Zasady w krajach Unii Europejskiej są praktycznie takie same, jak w Polsce, o czym przeczytasz na stronie https://austria-consulting.pl/wypadek-na-autostradzie-w-austrii/. Wypadek samochodowy w Austrii z pewnością wiąże się z ogromnym stresem, jednak miejsce wypadku lub stłuczki wymaga natychmiastowego zabezpieczenia. Najlepiej jest wyciągnąć trójkąt i ustawić go w odpowiedniej odległości od samochodu. Kolejnym krokiem jest spisanie oświadczenia.

Dobrym wyjściem będzie zabranie ze sobą oświadczenia w języku angielskim. Z pewnością obydwu stronom będzie lepiej spisać je w tym języku, aniżeli w polskim czy niemieckim.

Warto zadbać o sporządzenie odpowiedniej dokumentacji z miejsca zdarzenia. Ważne, żeby zrobić dobre zdjęcia lub nagrać wideo. Na materiałach powinny być dobrze widoczne wszystkie szkody. Tego typu dowody zdarzenia mogą realnie pomóc ubezpieczycielowi w bardzo dokładnym wyliczeniu koniecznego ubezpieczenia.

Wypadek na autostradzie — czy do stłuczki warto wzywać policję?

Stłuczka za granicą to zawsze bardzo stresująca sytuacja. Wiele osób zastanawia się, czy warto wtedy wzywać policję. Jeśli jednak nikt z uczestników nie odniósł uszczerbku na zdrowiu, można zachować się identycznie, jakbyśmy postąpili przy stłuczce w kraju. Warto dołożyć wszelkich starań, aby załatwić tę sprawę polubownie. Wzywanie policji w przypadku niegroźnej stłuczki może zostać obarczone kosztami. W naszym kraju sprawca wypadku otrzymałby sowity mandat, w Niemczech trzeba by było zapłacić za sporządzenie protokołu policyjnego, z kolei w Austrii w niektórych sytuacjach wezwanie policji może wiązać się z kosztami.

Jeśli nie wiesz, co robić w czasie wypadku na austriackiej autostradzie lub masz kłopoty związane z żądaniami drugiej strony, koniecznie zgłoś się do profesjonalistów, którzy chętnie naprowadzą na odpowiednie rozwiązania.

Co z ubezpieczeniem samochodu w Austrii?

Jadąc na ferie do Austrii lub przejeżdżając jedynie przez tren kraj, nie musisz martwić się wykupywaniem dodatkowego ubezpieczenia. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe, które płacisz w Polsce, czyli OC, obejmuje Ciebie i Twój samochód także w momencie, kiedy wyjeżdżasz za granicę. OC wykupione w Polsce jest brane pod uwagę w państwach Unii Europejskiej, jak i w państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Odszkodowanie za stłuczkę — do kogo zwrócić się o pomoc?

Stłuczka w Austrii skończyła się nieprzyjemnie? Podpisane dokumenty okazały się poważnym zagrożeniem dla Ciebie i Twojego majątku? Jeśli tak, trzeba działać od razu. Skorzystaj z usług firmy, która Austrię zna na wylot i potrafi postępować w różnych sprawach, także tych rozgrywanych na linii sprawca-ubezpieczyciel czy sprawca-sąd. Zdecyduj się na profesjonalną pomoc firmy, która przetłumaczy dla Ciebie wszystkie pisma, wytłumaczy, jak przebiega dany proces oraz naprowadzi na odpowiednie rozwiązania. 

Nie każda sytuacja jest bez wyjścia, nawet jeśli jest bardzo trudna. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać pomocy lub mentora w tych trudnych sprawach. Nikt nie jest nieomylny, ludzie popełniają błędy, wystarczy je odpowiednio rozwiązywać i nie bać się podejmować ryzyka.