Gdzie i jak szukać pracy w powiecie wrocławskim?

Powiat wrocławski może pochwalić się niską stopą bezrobocia. Sytuacja na tamtejszym rynku pracy uznawana jest za dobrą i stabilną. Istnieje więc szansa, aby zdobyć tam zatrudnienie w różnych branżach. Gdzie szukać zajęcia zarobkowego w powiecie wrocławskim i jakie zawody są najbardziej pożądane w tej części kraju?

Jak szukać pracy w powiecie wrocławskim?

Powiat wrocławski składa się z siedmiu gmin. Warto przy tym pamiętać, że nie zalicza się do niego samego Wrocławia. Choć składają się na niego mniejsze miasta i miejscowości, wciąż można znaleźć tam zatrudnienie. Najłatwiej oczywiście skorzystać przy tym z Internetu. Wystarczy określić, w jakim miejscu konkretnie chciałoby się pracować, a następnie wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę internetową (np. „praca Kąty Wrocławskie”). W ten sposób można dotrzeć do najnowszych ofert w okolicy.

Warto również szukać ogłoszeń na ogólnopolskich portalach z ofertami pracy. Wówczas najlepiej rozszerzyć poszukiwania również na Wrocław lub wybrać filtr obejmujący całe województwo dolnośląskie. Podobną perspektywę warto zastosować w przypadku korzystania z mediów społecznościowych – przyniesie ona więcej możliwości. Trzeba przy tym pamiętać, że grupy w social mediach również są bardzo przydatne podczas poszukiwania pracy.

W jakich zawodach warto szukać pracy w powiecie wrocławskim?

Rynek pracy zarówno w powiecie wrocławskim, jak i w całym województwie dolnośląskim, rozwija się prężnie. Często to pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników, a nie na odwrót. Istnieje tam bowiem wiele zawodów deficytowych, a więc takich, w których liczba ogłoszeń o pracę jest większa od liczby chętnych. Każdego roku powstaje specjalna prognoza „Barometr zawodów”, która pokazuje, które profesje są w największym niedoborze. W 2023 roku w powiecie wrocławskim zalicza się do nich przede wszystkim brukarzy, dekarzy, elektryków, fryzjerów, kosmetyczki, kierowców, dozorców, magazynierów, monterów, murarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, nauczycieli, pracowników fizycznych, robotników budowlanych i sprzątaczki. Przedstawiciele tych zawodów nie powinni więc mieć problemów ze znalezieniem zajęcia zarobkowego w okolicy. Jak widać, wśród tych profesji są zarówno stanowiska przeznaczone dla fachowców (wymagające odpowiedniej wiedzy i kompetencji), jak i dla osób bez specjalistycznych umiejętności.

Powyższe zajęcia należą do najbardziej deficytowych zawodów. Niedobór pracowników widoczny jest jednak również w wielu innych branżach. W powiecie wrocławskim i okolicach potrzebni są też m.in. lekarze, kucharze, listonosze, kierowcy, inżynierowie, kurierzy, kelnerzy, operatorzy, sprzedawcy, księgowi rolnicy, opiekunki do dzieci, ochroniarze, mechanicy, spedytorzy, logistycy czy pracownicy przetwórstwa mięsa i ryb. Daje to wiele możliwości zatrudnienia.